blockchain

Światowy biznes czeka na token cMetal. Nowoczesna platforma odmieni oblicze Ukrainy i Polski

Read Time:2 Minute, 5 Second

Token cMetal to odpowiedź świata cyfrowych walut na potrzebę odbudowy ukraińskiej gospodarki po trwającej wojnie. Oparta na architekturze blockchain unikatowa jednostka danych ma w zamierzeniu przemodelować znany nam biznes i umożliwić rozwój przedsiębiorstw w niesamowitym tempie. Wszystko przez innowacyjny charakter platformy, którą tworzą architekci cMetal.

Popuśćmy wodze fantazji i wyobraźmy sobie platformę służącą nie tylko do błyskawicznej komunikacji, ale również sprzedaży czy wymiany dóbr materialnych, jak i wirtualnych. Transakcje byłyby oparte o wszystkie uznawane na planecie cyfrowe waluty. Platforma zaś poza nastawieniem na zysk premiowałaby działalność charytatywną. A ta jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Świadczą o tym wszelkie raporty dotyczące powojennej odbudowy Ukrainy.

Odbudowa i cMetal

Raport Banku Światowego wskazuje, że wojna na Ukrainie przyczyniła się do załamania produkcji przemysłowej. Nastąpiły poważne ograniczenia w łańcuchach dostaw, wzrosły ceny energii i żywności. Inflacja nabrała rozpędu, zarówno na Ukrainie, jak i w całym regionie, wpływając na rozszerzenie się ekstremalnego ubóstwa, które wzrosło z poziomu 1,8 proc. w 2021 r. do 19,8 proc. obecnie. Straty ukraińskiej gospodarki idą w setki milionów dolarów dziennie.

Znaczna część przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych zawiesiła lub też ograniczyła działalność. Nie ominęło to także branży stalowej. Przed rozpoczęciem działań zbrojnych Ukraina produkowała około 21 milionów ton stali o wartości 20 miliardów euro. Spowodowany konfliktem spadek produkcji sięgnął aż 85 procent. Zmusiło to największe ukraińskie firmy do zakupu metalu za granicą. To właśnie z myślą o tej dziedzinie gospodarki powstał cMetal.

cMetal zapewni rozwój nie tylko branży stalowej

W międzynarodowy projekt zrzeszający firmy z Niemiec, Austrii, USA czy Szwecji zaangażowana jest także polska Grupa Alumetal. To przedsiębiorstwo o kilkudziesięcioletniej tradycji, które cieszy się statusem jednego z najnowocześniejszych i stale rozwijających się producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych i stopów wstępnych w całej Europie. Spółka Alumetal zaopatruje przede wszystkim przemysł motoryzacyjny (90%).

– Pojawiające się zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Najpierw celowaliśmy tylko w branżę stalową. Z czasem jednak listy intencyjne zaczęły przybywać od przedsiębiorstw prosperujących w innych gałęziach. Chęć współpracy wykazała nawet potężna firma konstrukcyjna Yuzhnoye State Design Office, która zajmuje się branżą kosmiczną i przygotowuje projekty dla agencji NASA oraz ESA – wskazuje jeden z pomysłodawców platformy.

Twórcy cMetal chcą nie tylko stworzyć przestrzeń dla przyszłych inwestycji biznesowych na odbudowującej się Ukrainie, ale również w bezpośredni sposób wesprzeć jej obecny wysiłek zbrojny. Chodzi o uruchomienie opcji finansowania konkretnych żołnierzy w formie dostaw sprzętu i uzbrojenia, o które zadba znana organizacja non-profit Come Back Alive. Pierwsza licytacja wojownika, którym będzie można się „zaopiekować”, ruszy jeszcze w tym roku.

Karol Potempski

Zdjęcie z zasobów Pixabay.com