samochód

Ile kosztuje OC samochodu?

Read Time:2 Minute, 10 Second

Eksperci porównywarki Ubea.pl od dawna zwracają uwagę, że w ramach wzrostowego trendu cen polis OC mogą się zdarzyć miesiące z niewielkimi spadkami. Wszystko wskazuje, że właśnie taka sytuacja dotyczyła lipca br. i obniżki średnich składek OC odnotowanej w pierwszej połowie wakacji. Najnowsze dane porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl informują bowiem, że sierpień przyniósł sporą korektę cenową. Co gorsza dla kierowców, była to wyraźna korekta w górę. Skutkowała ona wzrostem cen OC do najwyższego poziomu od jesieni 2020 roku.   

Poziom barometru cenowego z sierpnia 2022 r. = wzrost o 2% względem lipca 2022 r. oraz wzrost o 4% w stosunku do sierpnia 2021 r.

Sposób obliczeń nie pozostawia żadnych wątpliwości

W przypadku analiz cenowych przygotowywanych przez porównywarkę Ubea.pl, problemem na pewno nie jest porównywalność wyników. Eksperci wspomnianej porównywarki już od dawna obliczają bowiem średni miesięczny koszt OC według tych samych zasad. Taka przeciętna składka OC jest ustalana z uwzględnieniem ponad 100 000 comiesięcznych kalkulacji, które internauci wykonali dla siebie w kalkulatorze Ubea.pl. Anonimowe i rzeczywiste dane o poziomie składek proponowanych klientom przez różnych ubezpieczycieli służą do obliczenia średniego kosztu OC na całym rynku. „Poniższy wykres prezentuje taką średnią cenę OC w ciągu poprzednich 12 miesięcy” – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto odnotować, że eksperci porównywarki Ubea.pl w czasie obliczeń biorą pod uwagę wszystkie propozycje współpracujących zakładów ubezpieczeń, a nie tylko te najtańsze. Dzięki temu wiemy więcej o polityce całej branży ubezpieczeniowej dotyczącej cen OC dla kierowców. Najnowsze, sierpniowe informacje zebrane przez Ubea.pl wskazują, że ubezpieczyciele postanowili dość solidarnie podnosić składki obowiązkowych polis OC. „Ma to związek między innymi z inflacją, wzrostem wartości średniej szkody i obowiązującymi od 1 listopada 2022 roku, bardziej prokonsumenckimi rekomendacjami KNF w sprawie naprawy zniszczonych aut” – wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sierpniowa podwyżka może być jedynie początkiem

Po obliczeniu średniego kosztu OC okazało się, że w sierpniu 2022 r. taka przeciętna składka proponowana kierowcom przez Internet wyniosła 1301 zł. Był to najwyższy wynik od dość dawna, a konkretniej od listopada 2020 roku. Jeżeli chodzi o miesięczną podwyżkę średniego kosztu OC, to była ona duża, gdyż wyniosła około 2% (względem lipca 2022 roku). W ujęciu rocznym (sierpień 2021 r. – sierpień 2022 r.), średnia składka OC wzrosła o mniej więcej 4%, co jest dość znaczącą wartością. Oczywiście, taki roczny wzrost składek nie kompensuje wpływu inflacji. Wydaje się jednak, że sierpniowa podwyżka może stanowić początek dłuższego cyklu. „Mogą się w nim oczywiście zdarzyć momenty stabilizacji lub nawet miesięcznych spadków średniej ceny OC. Taka przeciętna składka OC prawdopodobnie będzie jednak stopniowo rosła” – przewiduje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Informacja prasowa